ماچا

لوازم جانبی سرو چای ماچا

یک ظرف سفید رنگ حاوی چای ماچا و یک کاسه پودر ماچا در کنار ویسک

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، ماچا، نوعی پودر چای سبز ژاپنی است که به طور سنتی در مراسمات چای ژاپنی نقش مهمی دارد. در این مراسم فرهنگی، مردم ژاپن  برای بالا بردن کیفیت،عطر و طعم چای، ماچا را با استفاده از ابزار خاص و طبق اصولی خاصی سرو می‌کنند.در این مقاله انواع لوازم جانبی سرو ماچا را معرفی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند بتوانید ماچای خود را با همان کیفیتی که در ژاپن سرو میشود،آماده کنید و از طعم و رایحه حیرت انگیز آن لذت ببرید.

ویسک ماچا

ویسک ماچا از چوب بامبو ساخته شده و یکی از لوازم جانبی سرو ماچا است که سامورایی ها و بعدها راهبان بودایی در معابد و در مراسم نوشیدن ماچا، از آن استفاده می‌کردند. با استفاده از این ویسک، می توانید ماچا را بخوبی در آب حل کرده و کف مخصوص ماچا روی سطح نوشیدنی را ایجاد کنید.

شما برای تولید لاته و دمنوش حتما به یک همزن مناسب احتیاج دارید. میتوان از همزن های برقی نیز استفاده نمایید. اما از نظر یک ژاپنی تنها گزینه مناسب برای تهیه ماچا، بامبو ویسک است که دلیل آن ساقه‌های بامبویی است که می‌توانند کف بیشتر و غلیظ تری در سطح نوشیدنی ایجاد کنند و در نهایت ماچای خوشمزه‌تری ایجاد شود.

همچنین با استفاده از این ویسک لذت بیشتری از تهیه چای ماچا می‌برید. برای استفاده، مواد مورد نظر خود را در یک کاسه بریزید و بامبو ویسک را بصورت w در کاسه حرکت دهید.

ویسک هولدر

ویسک ماچا شکننده است و به مرور زمان بر اثر تماس با آب ممکن شکل ظاهری خود را از دست بدهد. اگر بعد از هر دفعه استفاده از ویسک ماچا، آن را درون ویسک هولدر قرار دهید، خشک شدن آن در همان قالب اصلی انجام شده و در نتیجه شکل ظاهری ویسک حفظ می شود.

ویسک هولدرهای توسط اساتید سفالگر کشورمان در شهر لالجین همدان طراحی و ساخته شده است.

ویسک سیه رنگ ماچا

قاشق چاشاکو

چاشاکو، همان قاشق سنتی مخصوص ماچاست که به کمک آن شما می‌توانید دقیقاً یک گرم ماچا از ظرف خود برداشته و از آن استفاده کنید. قاشق چاشاکو نیز از لوازم جانبی سرو ماچا در ژاپن است.

چاشاکو از بامبوی ژاپنی و توسط حرفه ای‌ترین اساتید صنایع دستی ژاپن ساخته شده و رنگ آن زرد و در واقع رنگ ساقه خشک شده چوب بامبو است.

یک کاسه سیاه رنک ماچا که یک چاشاکو پر از ماچا بالای آن قرار دارد

کاسه ماچا

یکی از لوازم های جانبی سنتی تهیه ماچا، کاسه ماچاست که یک دهانه نسبتاً پهنی دارد. طراحی این کاسه به گونه ای است که براحتی می توان ویسک را به شکل W حرکت داد و در نتیجه کف خوبی روی ماچا تشکیل شود.

کاسه زرد رنگ ماچا به طراحی گل های صورتی زیبا بر روی آن

با استفاده از لوازم جانبی سرو ماچا،به سبک و سیاق ژاپنی ها چای ماچای خود را سرو کنید تا علاوه بر خواص بینظیر درمانی آن از طعم و عطر آن نیز لذت ببرید. 

عکس نوشته معرفی لوازم جانبی سرو ماچا

نوشته های مشابه