دانه چیا, دانه ها

دانه چیا چیست؟

آیا می‌دانید دانه چیا چیست؟ با خواص چیا آشنا هستید؟ «دانه چیا» یا «تخم چیا» یکی از مفیدترین خوراکی‌های روی زمین است. این دانه‌های گیاهی مواد مغذی فراوانی دارند که برای عملکرد مغز و بدن بسیار مفید و حتی ضروری‌ است.

دانه چیا چیست؟

مهم‌ترین بخش از چیا همان‌طور که اشاره کردیم، دانه آن است. به طور معمول، دانه‌های چیا به شکل بیضی کوچک با قطر حدود یک میلی‌متر هستند که شباهت بسیار زیادی به تخم شربتی دارند. این دانه‌ها در رنگ های گوناگون از جمله قهوه‌ای، خاکستری، سفید، سیاه و سفید، با رگه های رنگی یافت می‌شوند.

بر اساس آماری که در مورد روغن گیری دانه‌های چیا وجود دارد، ۲۵ تا ۳۰ درصد آن را روغن تشکیل می‌دهد. از دیگر روغن‌های موجود در این دانه می‌توان به اسید لینولئیک، امگا ۶، امگا نه و همچنین چربی‌های اشباع شده اشاره کرد.

همچنین دانه چیا به عنوان یکی از غنی ترین منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا ۳ در جهان شناخته شده است. کسانی که برای تأمین امگا ۳ مورد نیاز بدن خود از ماهی و روغن ماهی استفاده می کنید ولی نگران فلزات سنگین سمی ماهی هستند و بو و مزه ماهی برایشان آزار دهنده است، می‌توانند از دانه چیا به عنوان منبع گیاهی امگا ۳ استفاده کنید.

علاوه بر این دانه چیا سرشار از کلسیم، پروتئین و فیبر است. این دانه فاقد گلوتن است، بنابراین برای بیماران سلیاک که به گلوتن حساسیت دارند و یا برای کسانی که فقط سعی دارند از مصرف گلوتن اجتناب کنند، فوق‌العاده است.

این دانه‌ها را می‌توان در موارد بسیار زیادی به کار برد. می‌توان از آنها در تهیه نان، کیک و شیرینی‌ و نوشیدنی استفاده کرد یا می‌توانید آنها را روی سالاد یا ماست بریزید و مصرف کنید.به دلیل توانایی در جذب مایعات و تشکیل ژل، از این دانه همچنین می‌توان در غلیظ کردن سس‌ها  استفاده کرد.

تفاوت چیا و تخم شربتی:

از قدیم الایام در ایران تخم شربتی (بذر گیاه ریحان) را در نوشیدنی های خنک برای بر طرف کردن عطش در فصل تابستان استفاده می‌کردند. گاهی تخم شربتی به اشتباه به عنوان دانه های چیا خریداری شده و مورد استفاده قرار می گیرد، و یا خواص مربوط به دانه های چیا به تخم شربتی که در ایران فراوان است نسبت داده می شود که درست نیست زیرا با وجود تشابه ظاهری دانه ها اما این دو با یکدیگر تفاوت داشته و هر کدام خاصیت جداگانه ای دارند. تنها شباهت دانه چیا با تخم شربتی لعابدار شدن هر دو است، ولی مهم خواص دانه ها است که با هم فرق دارند.

یک لیوان شیشه ای از نوشیدنی با تخم چیا

ﭼﻨﺪ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ برای مصرف دانه چیا:

  • چیا خشک ﺭﺍ می‌توانید ﺑﻪ ﺳﺎﻻﺩ ﺧﻮﺩ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﻭ ﻣﯿﻞ ﮐﻨﯿﺪ.
  • روی غذاهایی مانند سیب زمینی پخته، ماست، سوپ و … بریزید و میل کنید.
  • افزودن ﺑﻪ ﺍﻧﻮﺍﻉ آش ها ﻭ ﺳﻮﭖ ﻫﺎ روی غلات صبحانه بپاشید و میل کنید.
  • انواع پودینگ صبحانه را با دانه چیا تهیه کنید.
  • می‌توانید چیا ﺭﺍ ﺑا ﮔﻮﺟﻪ ﻓﺮﻧﮕﯽ و ادویه های مخصوص مخلوط کرده و یک ﺳﺲ عالی تهیه کنید.
  • افزودن ﺑﻪ مواد کتلت،کوکو و برگر
  • چیا ﺭﺍ می توانید به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده کنید. لعاب این دانه‌ها پس از جذب آب به صورت ژله‌ای درمی‌آید که می‌تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد.
  • به بطری آب و یا نوشیدنی های ورزش اضافه کنید و قبل از تمرین یا بازی های ورزشی آن‌را میل کنید.
  • نکته: اگر دانه چیا را به صورت خشک میل می کنید،حتماً بعد از آن آب فراوان بنوشید

مصرف این دانه‌ها را با مقدار کم شروع کنید

مصرف دانه‌های چیا را نیز باید مانند دیگر داروهای گیاهی با مقدار کم شروع کنید. شما نمی‌دانید که بدن‌تان با مصرف آن‌ها چه واکنشی نشان می‌دهد، بنابراین ابتدا باید آن را امتحان کنید و نتیجه را ببینید. اگر هیچ مشکلی رخ نداد یا احساس بدی نداشتید، می‌توانید به خوردن آن‌ها ادامه بدهید.به طور کلی بعضی از علائم ناشی از آلرژی‌زاها معمولا تورم و خارش پوستی به ویژه دور لب‌ها هستند. زمانی که این علائم پدیدار می‌شوند، دست از خوردن آن‌ها بردارید. برخی از علائم شدید آلرژی مانند گرفتگی گلو و تورم لب‌ها باید توسط پزشک درمان شوند، بنابراین برای دریافت درمان مناسب، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.

برای خرید دانه چیا سالم و ارگانیک به فروشگاه بری‌نو مراجعه کنید.

چکیده:

چیا گیاهی یک ساله و از خانواده نعناعیان است که عموما هدف از کشت آن ،استخراج دانه هایش می‌باشد. این دانه‌ها در رنگ های گوناگون از جمله قهوه‌ای، خاکستری، سفید، سیاه و سفید، با رگه های رنگی یافت می‌شوند.

دانه چیا سرشار از امگا3،کلسیم، پروتئین و فیبر است.همچنین این دانه فاقد گلوتن است.

این دانه را می‌توان در موارد بسیار زیادی به کار برد. می‌توان از آنها در تهیه نان، کیک و شیرینی‌ و نوشیدنی استفاده کرد یا می‌توانید آنها را روی سالاد یا ماست بریزید و مصرف کنید.

دانه چیا و تخم شربتی ظاهر مشابه اما خواص بسیار متفاوتی دارند،به علت همین تشابه ظاهری گاهی این دو به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

عکس فواید دانه چیا

نوشته های مشابه