کلاژن

کلاژن دریایی چیست؟

کلاژن دریایی

مکمل های کلاژن در چند سال اخیر به عنوان راهی برای حمایت از روند طبیعی پیری بسیار محبوب شده است. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا واقعا اینهمه سر و صدا درمورد آنها واقعیت دارد یا نه؟ در چندسال اخیر در مورد این پروتئین بخصوص نوع دریایی، که عمدتا از کلاژن نوع ۱ تشکیل شده است، مطالعات قابل توجهی انجام شد که نتایج قابل قبولی داشتند.

کلاژن در بسیاری از موجودات آبزی مانند انواع ماهیها وجود دارد. استخراج این مواد از آبزیان دریایی و مصرف یا استفاده خارجی آنها در انواع محصولات مراقبت از پوست امروزه بسیار باب شده و نتیجه شگرفی در بهبود سلامت و زیبایی پوست ایجاد کرده است. مانند دیگر منابع این پروتئین، کلاژن دریایی نیز می‌تواند برخی علائم پیری مانند: چین و چروک، مشکلات مفصلی و ضعف را به تاخیر بیندازد.

کلاژن دریایی دارای مقادیر بسیار زیادی از آمینو اسیدهای گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین است و در مقایسه سایر منابع آن  بسیار منحصر به فرد است.

گلیسین:

گلیسین در شکل دهی به انواع پروتئین بسیار موثر است. این آمینو اسید برای تشکیل بافت‌های پیوندی که باعث انعطاف مفاصل می‌شوند بسیار ضروری است. همچنین گلیسین به تشکیل آنتی اکسیدان گلوتاتیون کمک می کند در نتیجه می‌تواند از آسیب به سلول‌ها و علائم پیری جلوگیری کند.

هیدروکسی پرولین:

هیدروکسی پرولین علاوه بر این که برای سنتز کلاژن در استخوان‌ها و بافت پوست ضروری است میزان تخریب این پروتئین و الاستیسین را نیز کاهش می‌دهد. همچنین به عنوان اولین خط دفاعی در مقابل هجوم میکروارگانیسم‌ها به بدن عمل می‌کند و پوستی سالم و جوان را به شما هدیه می‌دهد.

پرولین:

یکی از اولین علائم وجود ماده هیدروکسی پرولین، پرولین است که در تشکیل کلاژن و غضروف دخالت دارد. پرولین در ایجاد و نگه داری پوست و بافت های پیوندی سالم نقش اساسی دارد. فواید پرولین در درمان ورم مفاصل و استخوان، درد پشت و … شناخته شده است.

این سه نوع آمینو اسید اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده کلاژن هستند. سلامت استخوان‌ها و مفاصل را تضمین می‌کنند، لکه‌ها را کاهش می‌دهد، میزان قند خون را متعادل می‌سازد، مدت زمان لازم برای بهبود زخم‌ها را کاهش می‌دهند، از رشد باکتری‌های مضر در بدن جلوگیری می‌کند و وزن بدن را متعادل می‌سازند.

عکس نوشته انوا آمینو اسیدهای موجود در کلاژن مانند: پرولین،هیدروکسی پرولین و گلیسین

به گفته متخصصان کلاژن به‌طور گسترده‌ای در مهره‌داران و بی‌مهرگان، از کرم‌های دریایی اولیه گرفته تا پستانداران یافت می‌شود، گرچه انواع مختلف آن تا حدی در ترکیب آمینواسیدها با یکدیگر متفاوت هستند. در زیر بعضی از گیاهان و جانوران دریایی که می‌توانند این پروتئین را به مقدار زیادی تولید کنند، معرفی شده اند:

۱- ماهی

آیا تا به حال کسی به شما گفته است که پوستتان مانند پوست ماهی نرم است؟ احتمالش خیلی کم است، اما اگر خوب فکر کنید پوست ماهی واقعاً نرم بوده و علت آن این است که کلاژن نوع ۱ با غلظت بسیار بالایی در پوست آن وجود دارد. کلاژن نوع ۱ فراوانترین پروتئین موجود در بدن انسان است و بیش از ۸۰ درصد پروتئین‌های پوست را تشکیل می‌دهد و مابقی آن نوع ۳ است. باتوجه به اینکه اکثر کلاژن‌های دریایی از پوست ماهی بدست می آید به آن کلاژن ماهی نیز گفته می‌شود.

این پروتئین از برخی گونه های ماهی که در آب های سرد زندگی می‌کنند مانند ماهی سالمون بدست می‌آیدو تا یک و نیم برابر جذب بهتری نسبت به انواع دیگر کلاژن دارد و در اصطلاح دسترسی زیستی بهتری نسبت به باقی دارد. دلیل دسترسی زیستی بهتر آن کوچک بودن ذرات این نوع کلاژن است که باعث می شود تا ذرات کلاژن راحت تر و سریعتر در سیستم گوارش جذب شوند و به بخش های مختلف پوست، استخوان ها و مفاصل منتقل شوند و در سیستم گردش خون بدن، کلاژن دریایی به عنوان بهترین منبع این پروتئین معرفی شود.

۲- عروس دریایی

کلاژن عروس دریایی با خواص آنتی اکسیدانی خود به پیشگیری و ترمیم آسیبهای ناشی از فاکتورها و عوامل محیطی مانند اشعه UV و همچنین آسیبهای همراه با افزایش سن کمک می کند.

پپتیدهای این پروتئین دریایی دارای یک ترکیب بسیار منحصر به فرد از آمینواسیدها هستند، به خصوص حاوی غلظت بالایی از گلایسین و هیدروکسی پرولین هستند که موجب تحریک ساخت این پروتئین در پوست می‌شوند.

عروس دریایی دارای پروتئینی ساختاری پیچیده است که در حفظ قدرت و استحکام پوست تاثیر چشم گیری دارد. کلاژن استخراج شده از عروس دریایی از نوع شماره یک است که بهترین پروتئین شناخته شده برای حفظ ساختار پایه ای یک پوست زیبا و استخوان های مستحکم است.

علاوه بر موارد بالا از حیوانات دریایی دیگر مانند: توتیا دریایی و صدف‌ها نیز جهت تولید کلاژن استفاده می‌شود.

چکیده:

کلاژن در بسیاری از موجودات آبزی مانند انواع ماهی ها وجود دارد. استخراج این مواد از آبزیان دریایی و مصرف یا استفاده خارجی آنها در انواع محصولات مراقبت از پوست امروزه بسیار باب شده و نتیجه شگرفی در بهبود سلامت و زیبایی پوست ایجاد کرده است. این پروتئین دارای مقادیر بسیار زیادی از آمینو اسیدهای گلیسین ، پرولین و هیدروکسی پرولین است و در مقایسه کلاژنی که از سایر منابع تامین می شود بسیار منحصر به فرد است.

به گفته متخصصان این پروتئین به‌طور گسترده‌ای در مهره‌داران و بی‌مهرگان، از کرم‌های دریایی اولیه گرفته تا انواع ماهی ها و عروس دریایی یافت می‌شود، گرچه انواع مختلف آن تا حدی در ترکیب آمینواسیدها با یکدیگر متفاوت هستند.

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

نوشته های مشابه