کلاژن

فواید کلاژن در بدن

در مورد فواید کلاژن برای سلامتی بدن چه می دانید؟ قطعا در مورد مزایای این ماده مورد نیاز برای استخوان و پوست زیاد شنیده اید و شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه میتوان کلاژن بیشتری مصرف کرد و از چه منابعی باید این نیاز بدن به این ماده را تامین کنیم؟ آیا می توانیم از مکمل های کلاژن استفاده کنیم؟ در این مقاله در مورد مزایای آن برای بدن صحبت خواهیم کرد.

تحقیقات نشان می دهند مکمل های کلاژن می توانند برای دوره ای طولانی تاثیر مثبتی روی سلامتی داشته باشند، از قبیل بهبود کشسانی پوست، بهبود ورم روماتیسمی و سندروم روده تحریک پذیر، سلامتی استخوان و پوست. همچنین به سیستم حفاظتی بدن کمک شایانی می کند. در ادامه این متن ، ۷ تاثیر مثبت کلاژن روی سلامتی را به شما خواهیم گفت:

۱. بهبود سلامتی پوست و مو:

کلاژن برای پوست؟ این دلیل و فایده شماره ۱ کلاژن است. همانطور که سن ما بالا می رود، تولید کلاژن کاهش می یابد. به صورت فیزیکی متوجه این موارد خواهید شد:پوست شل، چین و چروک بیشتر و الاستیسیته کم تر. افزایش سطح کلاژن می تواند به پوست شما کمک کند تا محکم تر به نظر برسد، یکنواختی را افزایش دهد و به سلول های پوست شما کمک کند که به طور عادی دوباره تعمیر و ترمیم کنند.

مطالعات تحت کنترل که در حال بررسی خواص ضد پیری کلاژن هستند، نشان داده اند که ۲.۵ تا ۵ گرم کلاژن هیدرولیسات به مدت هشت هفته در بین زنان ۳۵ تا ۵۵ ساله مورد استفاده قرار گرفت. این باعث می شود که کلاژن یکی از بهترین ترکیبات مراقبت از پوست طبیعی موجود باشد.

کلاژن برای پوست به الاستیسیته آن کمک می کند و به کاهش چال های بالقوه کمک می کند.

خلاصه:

مصرف مکمل های کلاژن می‌تواند به شما کمک کند که علائم ناشی از افزایش سن مانند چین و چروک ،شل شدن و افتادگی پوست و… تا حدود زیادی برطرف شود و پوستی سالم و جوان داشته باشید.

۲. کاهش درد و انحطاط مفاصل:

آیا تا به حال احساس کرده اید که پاهای “استخوانی” داشته اید؟ آیا وقتی حرکت می کنید احساس سفتی زیادی می کنید که باعث درد می شوند؟ بله، این به احتمال از نشانه های کاهش کلاژن در بدن می‌باشد . وقتی که کلاژن را از دست می دهیم، تاندون ها و رباط ها شروع به حرکت با راحتی کمتری می کنند و منجر به سفتی، مفاصل ورم کرده می شوند.

با آن ساختار صاف و ژل مانندی که دارند، استخوان های ما را می پوشاند و با هم نگه می دارد، به ما اجازه می دهد تا بدون درد به آرامی حرکت کنیم. خوردن کلاژن زیاد مانند گریس کاری لولای در زنگ زده است:به مفاصلتان کمک می کند به راحتی حرکت کنند، درد اغلب همراه با پیری کاهش می یابد و حتی خطر نابودی مفاصل را کاهش می دهد.

هیچ تعجبی ندارد که مطالعه اخیر حتی نشان داد که کلاژن درمان موثری برای آرتروز و دیگر اختلالات و مشکلات مفاصل است. محققان در مرکز پزشکی بث اسرائیل در بوستون، فواید کلاژن را بررسی کردند و دریافتند که مکمل با نوع ۲ کلاژن، به بیمارانی که از روماتیسم مفصلی رنج می برند، با کاهش تورم در مفاصل نرم کمک می کند.

 مطالعه دیگری که در مجله بین المللی علوم پزشکی منتشر شد نشان داد که افراد مبتلا به درد مفاصل که با نوع ۲ کلاژن درمان می شوند، پیشرفت قابل توجهی را در فعالیت های روزمره مانند رفتن به پله ها، بالا رفتن و یا خوابیدن و بهبود کلی در کیفیت زندگی خود نشان می دهند.

خلاصه:

کاهش کلاژن در بدن باعث سفت شدن عظلات و مفاصل می‌شود و راه رفتن را برای افراد سخت می‌کند.درصورد استفاده از مکمل این مشکلات تا حدود زیادی برطرف می‌شود. همچنین مکمل های حاوی نوع ۲ کلاژن، با کاهش تورم در مفاصل نرم به بیمارانی که از روماتیسم مفصلی رنج می برند،کمک می کند.

۳. کمک به درمان نشتی روده:

اگر شما از سندرم روده سوراخ دار رنج می برید، شرایطی که در آن سموم بد می توانند از طریق دستگاه گوارش شما عبور کنند، کلاژن می تواند برایتان بسیار مفید باشد. به تجزیه پروتئین ها کمک می کند و پوشش را تسکین می دهد و دیوارهای سلولی آسیب دیده را التیام می بخشد و آن را با اسیدهای آمینه بهبود می دهد.

بزرگ ترین فایده مصرف کلاژن زیاد برای گوارش این است که به ایجاد بافت ارتباطی کمک می کند و آن را التیام می بخشد و لایه محافظ دستگاه گوارش را درمان می بخشد.

مطالعات نشان داده اند که در بیماران مبتلا به بیماری روده ملتهب، غلظت کلاژن کاهش می یابد. از آنجا که آمینو اسیدها در کلاژن، بافتی را می سازند که روده و دستگاه گوارش را تشکیل می دهند، مکمل کلاژن می تواند به درمان علائم و اختلالات گوارشی از جمله سندروم شکمی، IBS، برگشت اسید، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو کمک کند. علاوه بر کمک به التیام سندرم روده سوراخ دار، فواید کلاژن می تواند به جذب آب درون روده ها کمک کند.

خلاصه:

کلاژن با کمک به تجزیه پروتئین ها باعث التیام دیواره سلولی آسیب دیده در روده می‌شود و آنرا تسکین می‌دهد. مکمل کلاژن می تواند به درمان علائم و اختلالات گوارشی از جمله سندروم شکمی، IBS، برگشت اسید، بیماری کرون و کولیت اولسراتیو کمک کند.

۴. تقویت متابولیسم، تود عضلانی و انرژی:

افزایش کلاژن می تواند به افزایش متابولیسم شما و افزایش تود عضلانیتان کمک کند .یکی از مهم ترین نقش های گلایسین، کمک به تشکیل بافت ماهیچه به وسیله تبدیل گلوکز به انرژی است که سلول های ماهیچه ای را تغذیه می کند.

و به خاطر داشته باشید که حفظ تود عضلانی برای شما مهم است چون به حمایت از وضعیت بدنی، سلامت استخوان و سوزاندن کالری زیاد نسبت به چربی کمک می کند. هنگام مصرف کلاژن، شما می توانید از مصرف ویتامین C نیز بهره مند شوید تا مطمئن شوید که بدن شما می تواند کلاژن را به یک پروتئین قابل استفاده تبدیل کند. به همین علت می تواند شروع به بازیابی منبع یا انرژی و سرزندگی شما بکند.

این تنها چیزی نیست که گلایسین برای متابولیسم شما انجام می دهد. تحقیقات نشان می دهند که گلایسین نقش های مهمی در هر دو بخش سیستم گوارشی و عصبی مرکزی دارد ،که تاثیر زیادی بر حفظ بدن سالم و جوان دارند. به نظر می رسد که گلایسین به کاهش اثرات پیری کمک می کند .

علاوه بر این، مشخص شده است که آرژینین توانایی بدن را برای ایجاد پروتئین از دیگر آمینو اسیدها افزایش می دهد که برای ترمیم بافت ماهیچه، التیام زخم ها، افزایش متابولیسم و کمک به رشد مناسب است. و گلوتامین هم چنین به حفظ انرژی کافی با تسهیل سنتز بسیاری از مواد شیمیایی کمک می کند.این آمینو اسید “سوخت” را برای سلول های ما از جمله کربن و نیتروژن تامین می کند.

خلاصه:

افزایش کلاژن می تواند به افزایش تود عضلانیتان کمک کند . آمینواسید های گلایسین و آرژنین موجود در کلاژن به کاهش اثرات پیری و همچنین ترمیم بافت ماهیچه، التیام زخم ها و افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند.

۵. مستحکم کردن ناخن ها، مو و دندان ها:

آیا تا به حال ناخن هایتان پوسته پوسته شده است؟خوب، فقدان کلاژن می تواند مقصر این اتفاق باشد. پروتیین کلاژن یک جز سازنده ناخن، مو و دندان شما است. اضافه کردن کلاژن به رژیم غذایی شما می تواند به داشتن ناخن های قوی و احتمالا جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

یک رابطه اساسی بین ماتریکس خارج سلولی و بازسازی فولیکول مو وجود دارد، که نشان می دهد مزایای کلاژن می تواند شامل یک هدف درمانی بالقوه برای از دست دادن مو و دیگر بیماری های مرتبط با پوست باشد.

خلاصه:

اضافه کردن مکمل های کلاژن به رژیم غذایی شما می تواند به داشتن ناخن های قوی و احتمالا جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

۶. بهبود سلامت کبد:

اگر می خواهید مواد مضر را از بدن خود دفع کنید، جریان خون را بهبود بیخشید و قلب خود را جوان نگه دارید، کلاژن برایتان بسیار مفید است. به این دلیل است که گلایسین با جذب مواد خارجی، سموم و یا الکل به شما کمک می کند.

یکی از آسان ترین راه ها برای تصفیه کبد، خوردن آبگوشت استخوان است. من اغلب توصیه می کنم که یک دستور سم زدایی برای رفع سریع معده و روده را داشته باشید. این کار ممکن است به بدن شما کمک کند تا خود را از مواد شیمیایی رها کرده و “روده” را دوباره راه اندازی کرده و عملکرد ایمنی کلی را بهبود بخشد. مطالعات نشان می دهند که از گلایسین برای کاهش آسیب کبدی استفاده میشود.

خلاصه:

کلاژن بعلت داشتن آمینو اسید گلایسین با جذب مواد خارجی، سموم و یا الکل به شما کمک می کند.

۷. محافظت از سلامت قلبی و عروقی:

اسید آمینه پرولین به دیواره شریان شما کمک می کند تا چربی انباشته را در جریان خون آزاد کند، چربی را در شریان ها کاهش دهد و تجمع چربی را به حداقل برساند. پرولین برای ترمیم بافت در اتصالات و شریان ها مورد نیاز است، به علاوه به کنترل فشار خون کمک می کند.

علاوه بر این، آرژینین به تولید اکسید نیتریک کمک می کند که تا عروق و آرامش سلول های ماهیچه ای و رگ های خونی اجازه گردش بهتری را داشته باشند.

خلاصه:

اسید آمینه پرولین موجود در کلاژن به دیواره شریان شما کمک می کند تا چربی انباشته را در جریان خون آزاد کند، چربی را در شریان ها کاهش دهد و تجمع چربی را به حداقل برساند.

نوشته های مشابه